Daň z nemovitosti je důležitou součástí našeho daňového systému, která se týká každého vlastníka nemovitosti v České republice. Jako realitní makléř se s touto problematikou setkávám denně a rád bych vám přiblížil, jak tato daň funguje, jaké jsou její sazby a jaké povinnosti mají vlastníci nemovitostí. Přečtěte si můj článek a zjistěte, jak se vyhnout možným problémům a jak správně plnit své daňové povinnosti.
Daň z nemovitosti je místní daň, kterou platí vlastníci nemovitostí, a to jak fyzické, tak právnické osoby. Tato daň se skládá ze dvou částí: daně z pozemků a daně ze staveb. Výše daně se odvíjí od výměry pozemku a hodnoty stavby. Je důležité si uvědomit, že daň z nemovitosti se platí každoročně a její výše se může měnit v závislosti na rozhodnutí obce, ve které se nemovitost nachází.
Výpočet daně z nemovitosti se řídí zákonem o dani z nemovitých věcí. Sazby daně se liší podle typu nemovitosti a jejího umístění. Například daň z pozemků se počítá na základě výměry pozemku a jeho kategorie (zahrada, orná půda, stavební parcela apod.). Daň ze staveb se vypočítává na základě zastavěné plochy a koeficientu, který určuje obec. Doporučuji vám, abyste si zjistili konkrétní sazby a koeficienty platné ve vaší lokalitě, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.
Každý vlastník nemovitosti má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a to do 31. ledna roku, který následuje po vzniku daňové povinnosti. Pokud se nemovitost změní (například dojde k přístavbě nebo změně vlastnictví), je nutné podat nové daňové přiznání. Je také důležité sledovat termíny pro platbu daně, které jsou stanoveny obcí. Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně daně z nemovitosti, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomohu s orientací v této problematice.
Pokud se se mnou budete chtít o něčem poradit, spojte se se mnou prostřednictvím kontaktů na mém webu. Těším se na vaši zprávu!
Vytvořeno v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉŘE
Tomawell s.r.o. © 2025